Uşak Ortodonti

pekiştirme apareyi
retaineralt pekiştirme apareyi

hawley

PEKİŞTİRME DÖNEMİ

Pekiştirme dönemi tedavinin son ve en önemli aşamasıdır!

Hastalar braketleri çıkartıldığında ortodontik tedavilerinin bittiğini düşünürler. Halbuki, bitime son bir tedavi aşaması kalmıştır; "pekiştirme". Dişler ideal pozisyonlarına getirildiğinde, bu konumlarında sabit kalabilmeleri için bir zaman süreci gerekmektedir. Dişlerin yeni pozisyonlarına uyum sağlayacakları bu dönem boyunca, düzeltilmiş konumlarında muhafaza etmek için pekiştirme apareyleri kullanılır.

Pekiştirme aşaması sıklıkla ortodontik tedavi aşamalarının en zorlarından biri olarak kabul edilir, çünkü aylar hatta bazen yıllar boyunca sürebilir. Eğer pekiştirme aygıtları ortodontist tarafından tarif edildiği şekilde kullanılmazsa, dişler eski çapraşık konumlarına doğru hareket etmeye başlarlar. Apareyini korumak, temizliğine ve düzenli kullanımına dikkat etmek hastanın sorumluluğundadır. Birçok tipte pekiştirme apareyleri mevcut olup ortodontistiniz sizin için uygun olanı belirleyecektir.

Pekiştirme döneminde dikkat etmeniz gerekenler:

  • Ortodontik tedavi sonrası dişler ve çevre dokuların adaptasyonu yaklaşık 1 yılı bulmaktadır. Bu sebeple en iyi sonuca ulaşmak için, pekiştirme apareyleri ilk 6 ay tüm gün, ikinci 6 ay geceleri muntazam kullanılmalıdır. Apareylerin kullanımı bu süre boyunca başlangıçtaki çapraşık konumlarına dönme meyli gösteren dişlerinizin hareketini önleyecektir.
  • Hareketli tipteki pekiştirme apareylerinizi yemek yeme, temizleme ve sportif aktiviteler haricinde devamlı takmalısınız.
  • Apareyinizi diş fırçası, diş macunu ve sıvı sabunla temizleyebilirsiniz. Haftada bir kez apareyinizi protez temizleyicisi içinde bekletmeniz temizliğine katkıda bulunacaktır. 
  • Akrilik tipteki apareyinizi herzaman parmaklarınızla aşağı yönde çekerek çıkartmalısınız. Apareyinizi dilinizle oynatmanız metal kısımlarının yıpranmasına ve kırılmasına sebep olabilir. Apareyinizi parmak basıncıyla takmalısınız, ısırarak takılması aynı şekilde akrilik ya da tel kısımlarının zarar görmesine sebep olabilir.
  • Sabit tipteki pekiştirme apareyinizin temizliği ekstra önem taşımaktadır. Fırçalamaya ek olarak tel ve dişleriniz arasındaki bölgeleri super floss diş ipiyle temizleyebilirsiniz.
  • Apareylerinizi ilk kullanmaya başladığınızda peltek konuşma ve tükrük artışı olması normaldir. Sesli olarak kitap okuyarak pratik yapabilirsiniz. Endişe etmeyin kısa sürede şikayetleriniz geçecek ve alışacaksınız.
  • Pekiştirme apareyleri kırılgandır bu sebeple dikkatli olmalısınız. Apareyleriniz kaybolur ya da kırılırsa derhal doktorunuzla irtibata geçmelisiniz
  • Apareylerinizle sorun yaşamanız halinde doktorunuzdan yardım isteyiniz, apareyinizi kendiniz uyumlamaya çalışmayınız.
  • Kontrol ranevularınıza gelirken mutlaka apareyinizi yanınızda getiriniz.
  • Apareyinizi sıcak sudan ve sıcak içeceklerden uzak tutunuz, cebinizde taşımayınız, peçeteye sararak muhafaza etmeyiniz.
Klinik
Dr.Hüseyin Naci Canbuldu
ÇalışmaSaatleri-Adres-Kroki
Randevu

Ortodontik Tedavi
Erken Ortodontik Tedavi
Çocuk ve Gençlerde tedavi
Yetişkinlerde ortodontik tedavi
Braket çeşitleri
Ortodontide diş çekimi
Hızlı üst çene genişletmesi
Ortognatik cerrahi
Ortodontinin faydaları
Pekiştirme dönemi
Sık rastlanan problemler
Öncesi sonrası
Foto galeri
Video galeri

Yeni Hastalar için
Neden Ortodontist?
Tedavi oldum da ne oldu?
İlk randevu
Tedavi İhtiyacı
Ortodontide acil durumlar
Ödeme seçenekleri
Sık sorulan sorular
Kaçınılacak besinler
Ağız bakımı
Randevu talebi
Tıbbi Bilgi Formu
İletişim formu
Ortodonti Sözlüğü
Tavsiye et-Doktorlar için
Tavsiye et-Hastalarımız için

Yeni Teknolojiler
Incognito ve lingual ortodonti
Insignia
Invisalign
Damon sistemi
In-ovation
Geçici ankraj apareyleri
Yumuşak doku lazeri
Smartclip
Ice
Zoom

Eğlence
Renk seçimi
Oyunlar

İletişim
İletişim bilgileri ve kroki
Randevu talebi
İletişim formu
Tavsiye et-Doktorlar için
Tavsiye et-Hastalarımız için
Copyright © 2013   ORTODONTİST DR. Hüseyin Naci CANBULDU